A gerincferdülés (scoliosis) kezelésében a Schroth terápiának jelentős szerepe van,segít a görbület korrekciójában az osszifikáció (csontosodás) megkezdése előtt, gerinc stabilizálásában, a testtartás javításában és az esetlegesen kialakuló fájdalmakat is csökkenteni tudja.
Ha téged is érint ez a probléma, íme egy útmutató számodra:
1. Konzultáció orvossal
Mielőtt bármilyen gyakorlatot kezdenél, fontos konzultálni egy szakorvossal , majd ezután gyógytornásszal. Az orvos RTG felvétel alapján és fizikális vizsgálattal méri föl a gerincferdülés nagyságát. A mért értékek alapján, határozza meg a konzervatív terápiát, ami állhat csak gyógytornából, vagy fűző viselés és gyógytorna együtteséből.
2.Gyógytornász felkeresése
Ha túl vagy az orvosi vizsgálaton, keress föl egy gyógytornászt a torna gyakorlatokkal kapcsolatban. Olyan szakembert válassz, akinek Schroth terapeuta végzettsége is van. Minden görbület és test egyedi, így, erre a klasszikus, szimmetrikus izomerősítés nem elegendő. A gyógytornász első alkalommal fizikális vizsgálatot végez, és az orvosi dokumentációk felhasználásával együtt, egy kezelési tervet dolgoz ki számodra.
3. Fűző viselése
Nem mindenkinek kell hordania korzettet. Ezt a görbület foka (Cobb fok) és a csontos érettségi szakasz (Risser jel) alapján dönti el a szakember. Fontos, hogy a lehető legtöbb időt viseld, hiszen gondolj bele egy fogszabályzó viselése is éveken keresztül tartó folyamat. Ahhoz, hogy a csontokat korrigálni tudjuk passzívan, egy folyamatos rögzítésre van szükség.
4. Fokozatosság és rendszeresség
A fűző viselésekor fokozatosan növeld a hordási időt, amíg el nem éred az orvos és gyógytornász által meghatározott óra mennyiségét. A terapeutával megbeszélt, házi feladatok és az órán vett gyakorlatok rendszeres végzése is, elengedhetetlen, hogy eredményes legyél.
5.Műtét elkerülése, szűrésekre járás
Manapság már ritkán kerül sor műtétre, a szűréseknek köszönhetően, még időben szakemberhez tud kerülni az ember. Ezért fontos, folyamatosan szűrésekre járni, ha az iskolában kimaradsz, vagy elmarad az éves orvosi vizsgálat, kérj pótvizsgálatot rövid időn belül, vagy fordulj más ortopéd szakorvoshoz vagy gyógytornászhoz, hiszen egy nyár alatt is jelentősen tud romlani a gerincgörbülete.


6. Figyelj a testtartásodra
A mindennapi tevékenységek során is figyelj a helyes testtartásra, ez segít csökkenteni a gerincre nehezedő nyomást és tovább rontani a görbület nagyságát.
7. Relaxáció és pihenés
A tornagyakorlatok után fontos a megfelelő pihenés és relaxáció, hogy az izmok regenerálódni tudjanak. Ezekre is célirányosan kapsz párnázási, fekvési pozíciókat, praktikákat, tanácsokat, amivel tovább tudod javítani a tartásodat.
8. Figyelj a test jeleire
Ha bármilyen fájdalmat vagy kellemetlenséget tapasztalsz, hagyd abba a gyakorlatot és konzultálj szakemberrel.
9.Sportolás gerincferdüléssel
Ezzel kapcsolatban mindenképpen szakembertől kérj tanácsot, ez függ a görbület nagyságától, a kortól és az adott sportágról.
10.Rendszeres kontroll
Sajnos nem elég egy-két konzultáció a sikeres terápiához. Egészen a csontosodás lezárultáig (kb 18 éves korig) fél évente vagy évente szükséges visszamenni kezelő orvosodhoz. A gyógytornász egyénileg határozza meg a kezelések, kontrollok gyakoriságát. Ez függ, attól is, hogy ki mennyire aktív az otthoni feladatokban, és milyen fokú a görbülete.
A gerinctornával való foglalkozás hosszú távú folyamat, és türelmet igényel, de rendszeres gyakorlással jelentős javulás érhető el.
Ha további kérdésed merülne föl, keresd bátran kollégáinkat a Medio Gyógytorna Centrumban, várunk szeretettel!