
Ha bizonytalan vagy, hogy kismamaként milyen típusú fizikai aktivitást szabad végezned és mit nem, vagy csupán nem mered folytatni az eddig általad kedvelt mozgás formát, akkor ez az írás – a kismama torna – neked szól.
Ha leendő anyukaként a legjobbat szeretnéd a kisbabádnak, – és ebbe bizony a terhesség alatt rendszeresen végzett fizikai aktivitás is beletartozik- itt összegyűjtöttem neked a leghasznosabb tudnivalókat.
- Az első trimeszterben sportolás helyett inkább a sok pihenést, az enyhébb, nem megterhelő fizikai aktivitást válaszd (pl. sétálás), hiszen ebben az időszakban a szervezetedet ért hatalmas hormon változás miatt egyébként is bizonyára fáradékonyabbnak, kimerültebbnek érzed magad.
- Amint átlépünk a második trimeszterbe megfelelő hidratálás, és jól szellőző, kényelmes ruha mellett a sportolás is megkezdhető (folytatható), legyen ez akár futás (csak ha korábban is futottál és nem érzed ezt megterhelőbbnek, mint máskor), vagy súlyzós edzés ( 20kg-nál alacsonyabb súlyokkal), kardiorespiratorikus tréning vagy jóga, szinte bármi, ami jól esik neked és az orvosod is jóvá hagyta. Figyelj arra, hogy kerüld az ütéssel, sérüléssel, eséssel, vagy túlmelegedéssel járó sportágakat, illetve a várandósság ideje alatt az ejtőernyőzést, és búvárkodást.
Miért mozogj kismamaként?
Tehát például gyógytornász szakember segítségével biztonságosan tudod folytatni az eddigi kedvenc mozgásformádat. De vajon miért olyan fontos mindez? Miért sportolj kismamaként, ha nagyobb pocakkal már maga a mozgás is nehézséget okoz?
A válasz egyszerű. Az orvos által is jóvá hagyott, számodra is jól eső mozgásforma sok pozitív hatással van a magzatra:
– Megfelelően kiválasztott és személyre szabott fizikai aktvitás javítja a keringésedet, ami a placenta keringésére is kihat, támogatva ezzel a magzat fejlődését, és csökkenti a gyermekkori elhízás kockázatát is.


Miért jó Neked, ha mozogsz?
Rád nézve is számtalan pozitív hatást fogsz tapasztalni:
- a kismama torna segít a várandósság ideje alatt keletkezett derékfájás enyhítésén, annak gyakoriságának csökkenésében
- segít kihasználni tüdőd kapacitását akkor is ha a nagy pocak miatt nyomódik a rekeszizom
- javítja a keringést, csökkenti a trombózis kialakulásának kockázatát,
- segít a gátizmok erejének megtartásában, csökkentve a szülés utáni inkontinencia kialakulását, segít megtartani az izmok állapotát (kötőszövetünk ilyenkor jelentősen meglazul)
- és nem utolsósorban segít, hogy a szülés után gyorsan regenerálódjon a tested
3. Harmadik trimesztertől adj időt magadnak a relaxációra, gyakorold a légzést, lazítsd a medence körüli izmokat, így tudsz felkészülni a születendő gyermeked fogadására es a gyors felépülésre.
Gyógytornászként fontosnak tartom, hogyha nincs olyan egészségügyi problémád, ami ezt nem tenné lehetővé, kismamaként is végezz valamilyen fizikai aktivitást, hiszen a testednek szüksége van a napi szintű mozgásra, törődésre. Ha esetleg bizonytalan vagy abban, hogy mit szabad, mit nem, kérd ki gyógytornászod véleményét, de mielőtt bármibe is belekezdenél, mindenképp konzultálj az orvosoddal is.

Örömteli felkészülést és gyönyörű várandós időszakot kívánok minden kedves kismamának!❤️
Cikk szerzője: Medio Gyógytorna Centrum