Hátfájdalom, gerincferdülés

A hátfájás sajnos lassan népbetegséggé válik. Az emberek kb. 60-70%-át érinti, úgyhogy Ön nincs egyedül ezzel a problémával. A hátfájás általában csak tünet, a valódi ok megtalálásához sokszor szakemberre van szükségünk. A fájdalom nem csak a gerinccsigolyákból eredhet, hanem a kisízületekből vagy a gerincet övező izmokból.

A hátfájás leggyakoribb okai:

A scoliosis a gerinc kóros elváltozása, amely során a gerincoszlop oldalirányban elhajlik. Ennek oka a csigolyák egymáson való elmozdulása, elcsavarodása. Az elváltozás a fiatalok kb. 15 százalékát érinti. Okai lehetnek: fejlődési rendellenesség, anyagcserezavar, izomsorvadás.

Legtöbbször 10-12 éves kor között jelentkezik, főleg a mozgásszegény életmód és az ebből eredő gyenge hátizmok állnak a háttérben. A lányoknál kétszer olyan gyakori, mint a fiúknál.

Nagyon fontos az időben való kezelés, mert felnőtt korban ezek a deformitások súlyos panaszokat, fájdalmakat okozhatnak.

Tünetei:

  • asszimetrikus váll, illetve csípő, a háton pedig oldalirányú görbület fedezhető fel
  • hátfájdalom 
  • sánta járás

A berögzült rossz tartás, az élettani görbületek megváltozása, a görbe vagy lapos hát, az előreesett vállak önmagukban is kiválthatják a hátfájást. A mozgásszegény életmód, a sok ülés miatt az izmok görcsösen megmerevednek, gyakran fájdalmas izomcsomók alakulnak ki. 

Amikor nem segítenek az izomlazító kenőcsök, a masszázs, akkor érdemes gyógytornászhoz fordulni. Segítségével megtanuljuk a helyes tartást, a lazító, nyújtó, erősítő gyakorlatokat, melyek segítenek a fájdalom leküzdésében.

Egyre többen dolgoznak home-office-ban, munkájuk során sokan napi 9-10 órát ülnek íróasztal mellett, számítógép előtt. Nem is beszélve a szabadidős tevékenységekről, melyeknek nagy része online folyik. A hosszú órákon át azonos testtartás aránytalanul túlterheli a gerincet. A vállak gyakran előreesnek, a gerinc optimális görbülete megbomlik, a nyak,- és vállizmok begörcsölnek. Ez rövid távon diszkomfort érzéshez, fejfájáshoz,  hosszú távon hátfájdalomhoz, vezethet, súlyosabb esetben porckorongsérv kialakulását okozhatja.

A gerincoszlop csontjai ( csigolyák) kis szivacsos lemezekkel vannak kipárnázva, ezek a porckorongok. Ezek a gerinc lengéscsillapítói, egyben biztosítják a gerinc hajlékonyságát is. A gerinc minden részében relatíve korán megkezdődik a kopás, a porckorong vízmegkötő képessége már 30 év felett gyorsan csökken. Amikor egy porckorong sérül, akkor kidudorodik vagy a porckorong fala szétszakad és a korong kilyukad. Leggyakrabban a derék magasságában, a lumbális szakaszon alakul ki, ritkábban a nyaki és a hát felső szakaszán. Ez nem véletlen, hiszen a sok ülés miatt, a lumbális szakasz 4.és 5. csigolyája viseli a felsőtest terhét.

Tünetei :

  • ha a sérült porckorong ideget nyom; fájdalom, zsibbadás, gyengeség az érintett területen
  • zsibbadás a fenékben és a lábakban
  • isiász/ lumbágó (ülőideg gyulladás vagy ülőidegzsába)
  • hátfájás

Ha folyamatosan nagy terhelésnek vagyunk kitéve, munkahelyi, magánéleti problémák nyomasztanak, keveset vagy rosszul alszunk, a stresszfaktorok számos betegség kiváltó okai lehetnek, többek között krónikus hátfájáshoz vezethetnek. A feszültség igen gyakran a váll-, és nyaktáji izmok merevségében is megmutatkozik.

Segíthetünk speciális  lazító, stresszoldó gyakorlatokkal, jógával, meditációval, relaxációval és masszázzsal.

A túlzásba vitt sporttevékenység, a túl nagy súly megemelése vagy cipelése vagy csak egy rossz mozdulat, és már kész is a baj; izom -, vagy szalaghúzódás, gyulladás, hosszan elhúzódó fájdalom jelentkezhet.

A gerinc és a hozzá kapcsolódó mozgásszervek bonyolult rendszerét szalagok, porcok, csontok, ízületek alkotják. Bármelyiket érinthetik gyulladásos betegségek, melyek fájdalommal járnak.

Ilyenek például:

  • reumatoid artritisz
  • a porckorong kopása
  • a Bechterew-kór, ami a gerinc gyulladásos betegsége:

    Jellegzetes, a porckorong  kopástól eltérő panaszokat okoz;  a gerincfájdalom általában nyugalomban jelentkezik (pl. éjjel) és mozgásra csökken.

  • magassarkú cipő viselése
  • emésztőrendszeri problémák 
  • zsírban, cukorban gazdag étrend (gyulladásos folyamatok elindítója lehet)
  • dohányzás
  • kevés folyadék
  • mozgáshiány; a has-, és hátizom gyengesége
  • egyenetlen csípő (pl. a csípő egyik fele magasabban van)


Mi segíthet a hát panaszainak kezelésében?

Jó hír, hogy a legtöbb esetben a hátfájás a helyes tartás megtanításával, hátkímélő módszerekkel és gyógytornával megelőzhető vagy jól kezelhető.
Gyógytornászaink segítenek megszabadulni a hátfájástól a következő módszerek segítségével: