
Amikor a konzervatív kezelés már nem célravezető, vagy az egészség nagyfokú károsodásának esélye áll fenn, felmerülhet a gerincműtét lehetősége. Napjainkban már többféle műtéti típus létezik a problémától függően. Beszélhetünk stabilizációs műtétről, a porckorong egy részének, akár egészének eltávolításáról, vagy akár több típust tartalmazó, összetett műtétről is. Egy biztos: gerincműtét után egy hosszabb, komplex rehabilitáció kezdődik a felépülés érdekében.
A szakmai világban nincs egységes protokoll a gerincműtét utáni rehabilitációban. Inkább fő irányvonalakról beszélhetünk. Az első időszak kezdete a műtétet követő, kórházban töltött első 4-5 nap. A műtéten átesett egyének elsődleges célja ilyenkor az önellátás elérése lesz. Fontos mérföldkő az első felülés, felállás (akár segédeszköz segítségével), séta, a mosdó használata, önálló tisztálkodás. A korai gyógytorna segíti az önállóság elérését. Már ilyenkor elkezdődik a mozgásterápia légzés- és keringésjavító, a nagy ízületeket átmozgató gyakorlatok által.
Mire kell ügyelni az első időszakban?
Az első 6 hétben a szöveti regeneráció zajlik. Javasolt ilyenkor elkerülni a hirtelen, nagy ívű gerincmozgásokat (előrehajlás, csavarodás, oldalra hajlás és homorítás), a nagy súlyok emelését. Érdemes betartani a gerinckímélő életmód elemeit (pl.: ágyból való helyes felkelés, ágyban való helyes fordulás). Előfordulhat, hogy a műtéti sebkörnyék fájdalmától függően az egyhuzamban való ülés és állás időtartamát is limitálni szükséges.
A kórházból való távozást követően pedig a rehabilitáció tovább folytatódik a teljes gyógyulás érdekében. A gyógytornász által megtanított gyakorlatsor napi szintű végzése, a séta gyakorlása, a gerinckímélő életmód mind hozzájárul a felépüléshez.
A gerinctorna kezdete műtét után:
A gerincműtétet követő első 6 hét után egy új periódusba lépünk a rehabilitációban, új célokkal és újfajta mozgásprogrammal.
A szöveti gyógyulást követően, a 6-12. hét között a fő cél a törzs mély, stabilizáló izmainak erősítése lesz. A mozgásprogram kiegészül félterhelt és terhelt (négykézláb, álló helyzet) testhelyzetekkel, akár eszközhasználattal is. Fontos továbbá a korábban került gerincmozgások fokozatos visszavezetése, a gerinc mozgásterjedelmének visszanyerése, mobilizáló jellegű gyakorlatokkal.

Szerepet kap a medence- és csípő körüli izmok erősítése. Érdemes a programba a gátizomzat és légzőizmok munkáját is bevonni. A törzs stabilitásában ezek az izomcsoportok is nagy szerepet játszanak.
A kezelőorvossal egyeztetve, a páciensek ekkor már munkájukhoz is visszatérhetnek. A gyógytornász a sikeres visszatérés érdekében ergonómiai tanácsokkal segíthet, pl.: helyes ülés, állás, a munkakörülmények megfelelő kialakítása. Noha ekkor a műtéten átesett egyének nagy részének már jelentősen csökkentek korábbi panaszai, vagy akár teljesen meg is szűntek, a rehabilitáció még nem ért véget.
Életen át tartó gerinctorna:
A gerincműtétet követő utolsó időszak a műtéttől számított 12. héttől gyakorlatilag az életünk végéig tart.
A korábbi mozgásprogramok célja a gerinc funkcióinak helyreállítása volt. A harmadik hónaptól ennek megőrzése lesz a cél. A gyógytorna hangsúlya is a funkcionalitáson lesz. Tornánk során sokszor találkozhatunk instabil felszínekkel (pl. nagylabda, egyensúlyozó korong), különféle eszközökkel (kislabda, gumiszalag, súlyok). Gyakorlataink egyre összetettebbek lesznek. Emellett a páciensek visszatérhetnek korábbi kedvelt testmozgásaikhoz. Természetesen az egyéni állapotukat és képességeiket mindig figyelembe véve, a kezelőorvos és gyógytornász tanácsait szem előtt tartva.
Gerincproblémák és lelki egészség
A gerincműtéten átesettek számára a gyógytorna, gerinctorna, a gerinckímélő életmód, az ergonomikus munkakörnyezet és otthon a mindennapok részévé válik. Elsőre ijesztőnek tűnhet ez a sok változás. A rehabilitáció során nehézségekbe is ütközhetünk, akár lelkileg is megterhelő lehet a felépülés néha rögös útja. ’Ép testben ép lélek.’ – tartja a mondás, de ez visszafele is igaz. Ha lelkileg, mentálisan nem vagyunk jól, az a testünkre is hatással lesz. Ha a kimerülés, a szorongás, akár depresszió tüneteit figyeljük meg magunkon, ne féljünk segítséget kérni! A mozgásterápia gyakran akkor a leghatékonyabb, ha pszichológus, pszichiáter együttműködésével zajlik. Ők segítségünkre lehetnek fájdalomtól való félelem legyőzésében, vagy a betegállomány alatt tapasztalt kilátástalanság, elszigetelődés enyhítésében is.
Ne felejtsük el: van kiút, a gerincműtét után is élhetünk teljes életet – viszont kemény munka árán. Könnyítsünk magunkon azáltal, hogy gyógytornász segítségét kérjük a felépülésben, már az elejétől kezdve!
Nézze meg, milyen kezelésekkel segít gyógytornásza: gerinc mobilizálás, gerinctorna , gyógytorna valamint hát és mély-izom tréning.
Cikk szerzője: Medio Gyógytorna Centrum