
Mai napig gyakran meglepődnek rajta az emberek, hogy a gyógytornán nem csak egyszerű kar – és lábemelések zajlanak diktálásra. A gyógytorna egy folyamatosan fejlődő, minden pillanatban felülvizsgált, rengeteg kiegészítő terápiát magába foglaló közös együttműködés a páciens és a gyógytornász között. Az esetek nagy részében a mozgásterápiát manuális kezeléssel is kiegészítjük, hiszen nagyon sokszor a szövetek állapota nem elég megfelelő, rugalmas ahhoz, hogy egy-egy mozgást teljes mozgás pályán, jó minőségben, kompenzációktól-és fájdalommentesen tudjunk véghez vinni. Ezen kívül, sokkal inkább törekszünk a funkcionális feladatok gyakoroltatására úgy, mint fellépés – lelépés, leülés – felállás, emelés, mintsem az egy síkban történő egyszerű karemelés ismételgetésére.
Na de mitől is lenne vagy pontosabban maradna rugalmas az az izom, kötőszövet, fascia?
Na de mitől is lenne vagy pontosabban maradna rugalmas az az izom, kötőszövet, fascia?
Gyermekként jó esetben bukfencezünk, ugrálunk, tekeredünk, mozgásban tartjuk a szervezetet, ezzel biztosítva a saját szöveteink rugalmasságát. Később napjaink nagy része egyhangúan üléssel, állással, esetleg sétálással telik és csak nyomokban tartalmaz változatos mozgást. Ezért is kezdődnek nagyon gyakran az iskolás évek alatt vagy az aktív sport elhagyása után a panaszok.

Mire fordítsunk figyelmet a változatos mozgáson túl?
Mire fordítsunk figyelmet a változatos mozgáson túl?

A mozgás különböző formái mellett többek között a folyadék fogyasztásra kellene még hatalmas figyelmet fordítani, ahhoz, hogy a testünk képes legyen a dinamikára, az önvédelemre egy-egy necces helyzetben na és itt nem a harmadik, negyedik kávéra és a „jól megérdemelt sörre” gondolok. Van, hogy a bevitt folyadék mennyisége még megfelelő is lenne, de sajnos a minősége romlik a sok hozzáadott cukortól, tartósítószertől. Az egyszerű hétköznapi víz a megoldás. Víz nélkül olyan a testünk akár a pókháló, kiszárad és sokkal sérülékenyebb, rugalmatlanabb lesz.
Megérintett a fájdalom hűvös szele?
Megérintett a fájdalom hűvös szele?
Ha megjelennek a negatív tünetek, például diszkomfort, fájdalmas feszülés formájában vagy esetleg sérülésre is sor kerül, a páciensek gyakran gyors javulást remélnek, rosszabb esetben várnak a gyógytornásztól. Nos, ezt egyedül mi sem tudjuk megoldani, hiszen nem a Roxfort Boszorkány-és Varázslóképző iskolában képeznek minket. A hosszú idő alatt összegyűjtögetett elváltozások gyógyulását legjobb tudásunk szerint segítjük, de vannak folyamatok, melyeket nem tudunk sürgetni, ilyen a szövetgyógyulás is. Gondoljunk csak egy egyszerű paradicsomra, segíthetjük az érését, megteremthetjük a legkedvezőbb közeget neki, de akkor sem lesz egyik napról a másikra egy magból fürtös paradicsom. Ha már a közegnél tartunk, a stressz nagymértékben befolyásolja szervezetünk állapotát, kezdve az immunrendszerünk védekező képességénél, folytatva az emésztésünkkel és a teljesség igénye nélkül újra csak visszakanyarodunk a szöveteink feszességéhez. Újabb példát hoznék a növények kapcsán, miszerint, ha egy szobanövény nem akar virágozni, mit teszünk? Megpróbáljuk másképp táplálni, átrakni egy másik helyre, kicsivel több vagy kevesebb napfényt biztosítunk számára, ezzel kiszakítva a régi környezetéből. Tartósan jelenlévő panaszok esetén érdemes a saját helyzetünket is hasonlóan megvizsgálni, jó helyen vagyunk-e, jól táplálkozunk-e, hogy állunk a folyadékkal?!
És itt jön képbe az együttműködés… .
És itt jön képbe az együttműködés… .
Tudjuk, hogy nehéz a zsúfolt hétköznapokat kordában tartani, olykor még a kedvünk is elmegy a mozgástól, de pont ezért igyekszünk kezdetben csak röviden rendszeres mozgást csempészni a mindennapjaitokba. Mi minden alkalom előtt kíváncsisággal várunk Benneteket, vajon, hogyan telt az elmúlt időszak, sikerült-e egy lépéssel közelebb kerülni a közösen kitűzött célokhoz?! Amikor látjuk, hogy rendszeresen foglalkoztok a saját testetekkel, megfogadjátok a tanácsokat és eléritek a fájdalommentes szabad mozgást hatalmas büszkeség tölti el a szívünket.