Dorn terápia

Első olvasásra felmerülhet a kérdés az olvasóban, hogy vajon mit rejthet a cím?

Bármennyire is idegennek tűnik neve alapján, a Dorn terápia egyszerű és hatékony kezelési módszer, melyet a Breuss masszázs tökéletesen egészít ki. De nézzük meg közelebbről hogyan hat, és milyen mozgásszervi problémákat kezelhetünk segítségével! 

A Dorn terápia születése és célja

A Dorn terápia „atyja” Dieter Dorn Németországban fejlesztette ki saját technikáját az 1970-es években. Miután egy népi gyógyító saját derékfájását elmulasztotta, elkezdte felépíteni saját módszerét, mely a kínai gyógyászat által is használt meridián-rendszert veszi alapul. A csigolyák ezen módszer szerint összeköttetésben vannak belső szerveinkkel, szervrendszerekkel, sőt érzelmeinkkel is. 

Dorn szemlélete szerint mindennapi mozgásaink során tapasztalunk ízületi kimozdulásokat, ami a statikai egyensúly felborulása miatt érezhető. Ha az ízület „nincs a helyén”, az idővel fájdalmat okozhat. Ha a hétköznapi mozgásainkat megfigyeljük, pl. kicsavarodott alvási helyzeteinket, aszimmetrikus kapaszkodási pozícióinkat, vagy csak ha éppen keresztbe tett lábbal ülünk; ezek mind aszimmetrikus helyzetek, amelyekben napjaink során sok időt töltünk. Ezek hatására végtaghosszkülönbségek alakulhatnak ki, amelyeket főleg a csípőízület kimozdulása (ritkábban a boka, vagy a térd) nem megfelelő statikai helyzete okoz. A nem megfelelő terhelés megváltoztatja az ízületek, izmok, szalagok működését, kialakul a kóros tartásminta. 

A kezelés célja az emberi test statikai egyensúlyának helyreállítása, melyben a gyógytornász saját kezével hozza létre a korrigált ízületi helyzetet, miközben a páciens kompresszió alatt végzi a feladatokat. A kezelés dinamikus, így fárasztó lehet mind a páciensnek, mind terapeutájának. A kezelés erős fájdalmat nem válthat ki, az ízületeket finoman korrigáljuk. 

Dieter Dorn
Dorn-terápia

A kezelés élettani hatásai.

Az ízületek összenyomás alatt végzett mozgatás hatására javul az ízületen belüli keringés, az ízületi folyadék áramlása fokozódik, és a szövetek nyújthatósága növekszik, ami miatt mozgásterjedelem is nőni fog. A módszer segítségével csökkenthetjük az ízületekben a letapadásokat is.

Önkorrekciók

A második kezelés alkalmával megtanuljuk az önkorrekciók otthoni kivitelezését. Az első napokban ezeket minél többször ismételni kell, hogy a várt eredményt elérhessük (kivéve a keresztcsonti kezelést). Egy hét elteltével elegendő az önkorrekciókat napi egyszer végezni a hosszú távú pozitív hatás érdekében.

Dorn-terápia után…

Kerüljük a megerőltető fizikai munkát, cipekedést, ugrálást! Kerüljük az aszimmetrikus helyzeteket tudatosan (pl. keresztezett lábbal ülés)! Ne hajoljunk, hajolgassunk mélyre! Ajánlott viszont a sok folyadék, zöldség és gyümölcs fogyasztása. Ha megoldható, a kezelést követő napokban ne 

fogyasszunk alkoholt, kávét és ne dohányozzunk. A kezelés után természetes, ha kialakul némi izomláz, enyhe nyomási fájdalom, vagy érzékenység. Tapasztalhatunk a kezelést követő napon erős fáradtságot, vagy éppen felfrissülést. A felszabaduló méreganyagok miatt akár fejfájást, fokozott izzadást, vagy emésztésünk megváltozását is tapasztalhatjuk. 

Tilos alkohol és kávé
Gerinc ferdülés

Kinek és mikor ajánljuk a Dorn terápiát? 

Mindenkinek, aki nyitott egy, a szokásostól eltérő, de annál hatékonyabb módszer kipróbálására, mozgásszervi problémáinak kezelésére. Aki például tud róla, hogy végtaghossz-különbsége van és ez már panaszokat is okoz neki. Akinek a gerince mentén jelentkező fájdalma van, vagy régóta fennálló aszimmetrikus testtartása miatt tapasztal bármilyen testi, vagy esztétikai problémát. Illetve a gerincferdülés kiegészítő kezeléseként is alkalmazhatjuk. 

És mikor válasszunk másik kezelést?

Mint minden fizioterápiás módszernek, a Dorn-nak is vannak ellenjavallatai. Nem kezelünk közvetlenül balesetek/műtétek után (6-8 hétig), magatehetetlen vagy nem együttműködő pácienst, illetve daganatos betegeket. Későbbre kell halasztani a kezelést, ha a beteg lázas, vagy akkut gyulladás van a szervezetében. Valamint kizáró ok a súlyos csontritkulás; vérhígító illetve a szteroidos készítmény szedése is. Ha az adott területen porckorong kitüremkedés, vagy sérv van, azt a régiót ki kell hagynunk a kezelésből. Kismamákat a második trimesztertől a 7. hónapig kezelhetünk, ha kezelőorvosa is írásos engedélyt adott rá. 

Breuss masszázs 

Rudolf Breuss, természetgyógyászt, masszázsterapeuta dolgozta ki a módszert, mellyel tovább fokozható a Dorn-terápia jótékony hatása. A Breuss masszázs fogásai gyengédek és a szívtől elfelé végezzük őket, a relaxáló hatás érdekében. A gerincen végzett masszázzsal pozitívan hatunk mind a porckorongokra, mind pedig a gerinc mellett futó izmokra és kötőszövetre. Ha a Dorn-kezelés páciensünk számára túl sok, vagy fájdalmas, a kezelést a Breuss-masszázzsal fejezzük be. Illetve önmagában a gyógytorna lezárásaként is nagyon kellemes, ellazító érzés.