Nincs is izgalmasabb, mint egy új családtag jövetele. Mindenki készül, főleg a leendő szülők, akik mindent elkövetnek, hogy kisbabájuknak a lehető legjobb dolga legyen a Világon. A kismama is nemcsak testileg, hanem lelkileg is felkészül az elé táruló újabb kihívásokra, beleértve a Csoda érkezésének napját is.
A nagy napon hatalmas csapatmunkára van szükség, mindenki ott segít, ahol tud. Ma már számos szülési lehetőség tárul az emberek elé: állami-, magán intézményben, otthon, vízben stb. Viszont van olyan helyzet, amikor sajnos nem a kismama dönt erről. Ha komplikáció adódna, vagy bármilyen olyan helyzet, ahol a kismama-baba veszélybe kerülhet, császármetszésre kerül sor. Ma Magyarországon a szakorvosok feladata eldönteni a kismama és a baba érdekében, állapotuktól függően, mindent figyelembe véve, hogy természetes úton, vagy császármetszés által szülessen az új kis családtag. Ilyenkor a következőket veszik figyelembe: méhlepény, és köldökzsinór helyzete, a baba fekvése, szívhang eltérés, bizonyos betegségek stb. Természetesen van olyan eset is, amikor a kismama előre tudja (korán kiderül a műtéti indikáció), és felkészülhet rá, ezt nevezik „programozott császárnak”.


Ma már majdnem ugyanannyi számban születnek császárral, és természetes úton is kisbabák. Mindkettő után nagyon fontos az anyuka rehabilitációja, annak elkezdése már szülést követő napon. Orvossal, gyógytornásszal egyeztetve megkezdhető ágyban a légző-, és vénás torna, illetve a császárt követően, varratszedés, sebgyógyulás után pedig a heg finom kezelése.
Ehhez mindenképp kérjük gyógytornász segítségét, aki állapotfelmérés során megnézi a hasfal, hasizmok állapotát, a heget, testtartást, légzésmintát, és kérdésekkel információt gyűjt egyéb felmerülő panaszokról. Amint ezek megvannak, kezdődhet is a kezelés, az anyuka teljes körü rehabilitációja, amibe bizony a hegnek a kezelése is beletartozik.


Először is fontos megjegyezni, hogy egy heg sosem akkora valójában, mint amekkorának kívülről látszik. Alatta a szövetek (ha nem mozog, mozgatják) összetapadnak, megszűnik a szövetek egymáson való elcsúszása, ami feszülést, fájdalmat eredményezhet, mindez kihathat a medencei, és környező szervekre pl. belek, hát, derék, térd, csípő…, amik később hát-, derékfájdalmat, emésztési panaszokat, valamint vizelettarttási-, termékenységi problémát okozhatnak, és kihathat a szexuális életre is. Éppen ezért nagyon fontos a hegek időben kezdődő kezelése, hogy mindezt elkerüljük, de ha ez véletlen mégsem így történne, azért ne essünk kétségbe: jobb később is, mint soha!
Amit még tudni kell a hegkezelésről, hogy itt is fő a fokozatosság, tehát az első pár hétben csak finom, lágy hegkezelés manuálisan, majd ahogy a heg gyógyul, lehet eszközökkel is kiegészíteni, itt is a puhától a durvább eszközig fokozatosan pl. SMR labda, köpöly, hegkezelő pálca, fascia kés stb. Természetesen a mozgás is kulcsfontosságú a hegkezelés szempontjából is, akár indirekten is hathatunk rá, akár a legegyszerűbb gyakorlatokkal pl. kihúzzuk magunkat, lapockazárás, nyújtózásokkal, nyújtásokkal, törzsfordításokkal, ellentétes kar-lábas gyakorlatokkal stb.
Összegezve nagyon fontos a szülés utáni korai rehabilitáció (testi, és pszichés is!), és ha császárral történt a kisbaba világra jövetele, akkor a hegkezelés is kulcsfontosságú. Ne felejtsük el, hogy a császármetszés során összesen 10 réteget vágnak át az orvosok, ennek gyógyulása hosszú folyamat, legyünk türelemmel, és ne feledjük el, hogy életünk során a heggel mindig foglalkozni kell. Ha az idő múlásával már nem is minden nap, de olykor olykor vessünk rá egy pillantást, és foglalkozzunk vele.
Ha esetleg ebben a témában még többet, és részletesebben szeretnél olvasni, ajánlom figyelmedbe a csaszarvonal.hu oldalt és telefonos applikációt is, ahol minden hasznos információt, és további tanácsot megtalálsz.