Vajon miért is emlegetik folyton a gyógytornászok a fasciát?

Fascia

A fascia, nem más, mint izompólya, olyan szövet, amibe az izmaink be vannak „csomagolva”. Több ezer évig a tudósok nem is foglalkoztak vele, hiszen az emberek boncolásánál nem láttak mást, csak egy élettelen hártyát, nem tekintették fontosnak. 

Azonban, ahogy fejlődött a technológia, és már „in vivo” tehát élő szervezeten is tudták vizsgálni a szöveteket, erről a kötőszöveti rendszerről alkotott képünk is jelentősen megváltozott, sokkal fontosabb lett, mint azt valaha is gondolták volna, olyannyira, hogy a jelenleg legmodernebb kezelések is erre épülnek fel, ez által a kezelési időt jelentősen lerövidítve. 

Mit is tudtunk meg eddig a fasciáról? 

Azon felül, hogy ez a csillogóan ezüstös, inas hártya  körbeveszi az izmainkat, behálóz mindent: belső szerveket, idegeket, csontokat, vérereket…Mindenhol ott van, és összeköt mindent mindennel. Bizonyára te is hallottad már gyógytornászod szájából: „Minden hatással van mindenre!”, hát itt a magyarázat:

  • A fasciának hála, tudunk elegánsan, kecsesen, „energia takarékosan” mozogni, hiszen összetételét tekintve erős, de ugyanakkor rugalmas, segít az energia tárolásában, és tovább juttatásában, tehát a lendületet adja. Gondolj csak bele, milyen nehéz is lenne bármilyen mozgást végezni, ha nem használhatunk lendületet, igazán fárasztó lenne minden szervünknek. Tehát, neki köszönhetjük, mozgásunk nem robotszerű, ugyanis ő felel azért, hogy szöveteink el tudjanak csúszni egymáson (hatalmas víztartalmának köszönhetően). 
  • A benne lévő mechanoreceptorok által meg tudjuk határozni, hol is helyezkedik el a testünk a térben, jelez, ha az egyensúlyából kibillent, ha veszélyben van (fájdalmat közvetít az agy felé),  de érzékeli az összenyomódást, nyújtást és a szövetek feszességét is. 
Fascia hártya

De mi történik akkor ha ez a csodás rendszer nem működik megfelelően?

Fascia nem működik

Mozgásunk darabos lesz, kivitelezése pedig roppant fárasztó, túlterhelődnek az ízületek, porcok és izmok, és ebből adódóan számos mozgásszervi panasz keletkezik majd.

De vajon, hogy tud fasciánk „elromlani”?

  • A kevés folyadék bevitel (ezért mindig fogadd el a vizet, ha kínálnak :D ) miatt szöveteink kiszáradnak, összetapadnak, így az elcsúszás már nem lesz biztosított. 
  • Ez a szöveti immobilizáció mozgáshiányból adódóan is kialakulhat (ilyenkor az agy felé a következő üzenet megy: „amit nem használunk, arra nincs szükség”), 
  • Csökkenhet a szöveti rugalmasság sérülés következtében is (hisz a sérült területen zsugorodik a szövet), vagy akár helytelen táplálkozásból adódóan is. 

Hogy tudjuk mindezt elkerülni?

Ma már sokféle módon tudjuk segíteni fasciánk megfelelő működését. 

Figyelj a rendszeres víz ivásra!
Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt!
Végezz egyénre szabott  mozgásprogramot! (fasciatréning)
Mindezek segítségével megelőzheted a fentebb említett problémák kialakulását.
De mit tegyél, ha már alig tudsz mozdulni, lehajolni vagy pl. felemelni a karodat?
Ha már fájdalmaid vannak, gyógytornász szakember segítségét kérheted. 

víz

Hogyan tud segíteni a gyógytornász?

kezelés

Többek között, FDM-mel, -a fascia kezelésen alapuló fájdalomcsillapító terápiával.

Tudtad, hogy a fájdalmak 90%-a kötőszövetes eredetű?
Ezért olyan eredményes az FDM terápia!

Az FDM ( Fascia Disztórziós Modell) kötőszövet eredetű fájdalomcsillapító módszer, manuális terápia.( A disztorzió a kötőszövet , vagyis fascia beszűkülése, elcsavarodása.)
A kezelés fájdalmas lehet, de megéri, mert már egy kezelés nagyon hatékony lehet és csökkenti a fájdalmas testrész feszülését.
Ha többet akarsz tudni erről a módszerről, figyeld a következő blog bejegyzést.

Vigyázz erre a csodálatos rendszerre! 

Cikk szerzője: Medio Gyógytorna Centrum